English version
NATURSTEINSDATABASEN
Forekomstområde 1848 - 607
(Sist oppdatert 25.apr.2013)

Navn på deposit area : Skarvskjæret
(Objekt Id : 1848,607,00,00)

Lokalisering
Fylke : Nordland (18) Kommune : Steigen (1848)
Kart 1:50000: Hamarøya (1231-3) Kart 1:250000: Svolvær
Markeringspunkt: Lengdegrad: 15.0710440 Breddegrad: 67.9999910
EU89-UTM Zone 33 (Coordinates IS confirmed)
X-koord: 502969 m. Y-koord: 7542865 m.

Materialtype
Hovedtype: Granitt og andre størkningsbergarter Subtype: Monsonitt
Brickstone(Y/N): N
Production
Activity: Steinbrudd Reserves:
Prod. method: Dagbrudd Production:
Prod. status: Nedlagt Volume of dump:

Betydning
Offentlig: Not Assessed (reg. 21.03.2017)
Economical: Kan være viktig , (Confirmed 29.okt.2012 by Leif Furuhaug)
Historical: No , (Confirmed 29.okt.2012 by Leif Furuhaug)

Products
Commercial Name Product description
Monsonitt Classification : Colour :
Play of colours : Uniformity :
Lithology : Grain size :

Photo no. 1 showing Polert plate"

Deposit rock
Lithology: Weathering colour:
Era: Period:
Dating: Method:
Genesis: Form:
Main texture:
Main grain size: Main alteration:
Strike/Dip: Direction:
Plunge:
Stratigraphic classification of host rock
Era: Period:
Province:
Geotec.unit:
Tectonic complex:
Igneous complex:
Group: Formation:

Opplysning(er) i fritekstformat
Beskrivelse
Bergarten på Skarvskjær er en kvarts-monzonitt og tilhører sannsynligvis Lofotenbergartene. Den er meget massiv, grovkornet og er lite oppsprukket. Steinen fra Skarvskjær ble brukt til gravstein bearbeidet i steinsliperiet på Skagstad på Engeløya mellom 1909 og 1940 (Lynum 1968). Vurdering Monzonitten på Skarvskjær er meget massiv og burde undersøkes som bygningstein. De små øyene som Brunvær består av er ikke kartlagt geologisk, noe som burde vært gjort. Steinen kan ha et potensial som bygningsstein. Den geologiske kartleggingen og undersøkelsene av bergartene på Lundøya øst for Brunvær med hensyn på bygningsstein er meget sparsom og bør vurderes. Like øst for Lundøya ligger Skutvik og logistikken for dette området er bedre. Mineralogi Bergarten har feltspatkrystaller på ½ til 2 cm og i matriks finnes blå opaliserende kvarts. Biotitt opptrer som mørkt mineral.
Historikk
Uttak av stein skal være gjort herfra av brødrene Lynum som tok emner til gravstein fra blant annet fra Skarvskjær i Brunvær i perioden 1909-1940. Carl Lynum reiste til steinfirmaet Grønseth i Oslo i 1909 for å lære kunsten å sage og polere stein (Fygle 1981). Han satte sammen med broren et steinsliperi på Skagstad og tok noe stein fra Skarvskjær (Lynum 1968). Uttakene er små. Fra en liten blokk tatt ut av NGU er det framstilt polert plate fra Skarvskjær.
Beliggenhet
Utenfor nordspissen av Engeløya i Steigen ligger Brunvær som består av en rekke mindre øyer og skjær. Steinen som ble tatt ut kommer fra Skarvholmen. Nærmeste vei ender på Bruneset lengst nord på Engeløya. Dit kommer en ved å ta av fra E6 på Tømmerneset på Hamarøya mot Steigen på Rv. 835. I veikrysset etter å ha kommet i land på Engeløya tar en nordover på vei skiltet til Skagstad. Fra veien langs kysten rundt Engeløya går det en sidevei til Brunneset ved Mjelde.

Bilde(r) fra forekomstområdet:
Photo no. 1 showing Oversiktsbilde"

Bibliography:
From NGU's Reference Archive:
Tveten, E. , 1978
Svolvær. Berggrunnskart Svolvær M 1:250 000; trykt i farger
;Norges geologiske undersøkelse;KART;1 kart pages
Abstract:
Beskrivelsen finnes på kartet.


Faktaarket ble generert 13.06.2026

Spørsmål eller kommentarer vedrørende faktaarket kan mailes til:
ressursdatabaser@ngu.no
Copyright © 2026 Norges geologiske undersøkelse