English version
INDUSTRIMINERALDATABASEN
Forekomstområde 1942 - 304
(Sist oppdatert 07.nov.2006)

Navn på deposit area : Vikahaugen
(Objekt Id : 1942,304,00,00)

Lokalisering
Fylke : Troms (19) Kommune : Nordreisa (1942)
Kart 1:50000: Nordreisa (1734-4) Kart 1:250000: Nordreisa
Markeringspunkt: Lengdegrad: 21.0885630 Breddegrad: 69.8800570
EU89-UTM Zone 34 (Coordinates IS confirmed)
X-koord: 503399 m. Y-koord: 7752499 m.

Materialtype
Hovedtype: Karbonatmineraler Subtype: Kalk

Betydning
Offentlig: Little Importance (reg. 18.02.2015)
Economical: Lite viktig , (Confirmed 23.okt.2001 by Odd Øvereng)

Products
Element/product Crude ore grade or quality
LIME %

Mineralization
Era: Paleozoic Period: Silurian
Dating: Method:
Genesis: Sedimentær/metamorf Form: Lag
Main texture: Båndet Min. distribution: Massiv
Main grain size: Middelskornet (1-3 mm)
Strike/Dip: Direction:
Plunge:
Stratigraphic classification of host rock
Era: Paleozoic Period: Silurian
Province: Caledonides
Geotec.unit: Reisa Nappe Complex
Tectonic complex: Vaddasdekker (Undre dekke)
Igneous complex:
Group: Formation:

Mineralogy
Relationship Mineral Amount
Not defined Calcite Major mineral (>10%)
Not defined Mica Subordinate mineral (1-10%)
Not defined Quartz Subordinate mineral (1-10%)
Not defined Graphite Accessory mineral (<1%)
Not defined Pyrite Accessory mineral (<1%)
Not defined Feldspar Accessory mineral (<1%)

Opplysning(er) i fritekstformat
Fri tekst
Lokaliteten ligger nede ved sjøen på nordenden av Vikahaugen. På det preliminære geologiske kartbladet Nordreisa 1:50.000 er det merket av tre kalksteinssoner som går ut i sjøen i området nord for Rasvarre. Området er kraftig overdekket. Lokaliteten Vikahaugen tilhører den vestligste av kalksteinssonene. Sonen er splittet opp av en rekke lag med amfibolittskifer. I det aktuelle området stryker kalksteinssonen tilnærmet NØ-SV med slakt fall mot SØ. Mektigheten i sjøkanten er ca. 10 m. Kalksteinen i sonen er middelskornet, grå av farge, sterkt forskifret og forurenset av silikater. Den østligste av kalksteinssonene er best blottet ved Gallelva. Også denne sonen er splittet opp av lag med amfibolittskifer. Kalksteinen er lys av farge og utpreget båndet. Kommentar: Kalksteinen i området er uten økonomisk interesse på grunn av høyt innhold av silikater, sterk oppblanding med amfibolittskifer og liten mektighet.

Bilde(r) fra forekomstområdet:
Photo no. 1 showing Not spesified"

Bibliography:
From NGU's Reference Archive:
Mikalsen, Trygve ; Seim, Arild , 1978
Prøvetaking og kartlegging av dolomitt og kalkstein i Troms.
;Norges geologiske undersøkelse;FAGRAPPORT;NGU-rapport; No.1556/5;29 + kart pages
Abstract:
I Troms fylke er 17 lokaliteter av kalkstein/dolomitt undersøkt. Av disse kan 2 kalksteinsforekomster tenkes utnyttet i begrenset omfang til jord- brukskalk. Det er Breivoll og Flatberget. På Nakken ca. 4 km SØ for den mer kjente Breivikeid-forekomsten, ligger en dolomitt med gode sintringsegenskaper. Lokaliteten ligger gunstig til for eventuell utnyttelse, men med den påviste tonnasje er den ikke stor nok til industriformål. Forekomsten er foreslått detaljkartlagt og prøvetatt for om mulig å påvise større mengder.

Øvereng, Odd; Furuhaug, Leif , 2002
Karbonatressurser i Troms fylke
;Norges geologiske undersøkelse;FAGRAPPORT;NGU-rapport; No.2002.028;94 pages
Abstract:
Rapporten gir en tilnærmet samlet oversikt over registrerte forekomster av kalkstein- og dolomitt i Troms fylke. Sammenstillingen bygger på tilgjengelig arkivmateriale i form av rapporter og geologiske kart. I tillegg er det i programperioden utført undersøkelser med innsamling av prøver for kjemiske analyser på nye lokaliteter, samt supplerende undersøkelser på flere av de tidligere kjente forekomstene. Forekomstene av kalkstein og dolomitt er spredt utover hele fylket. Til sammen 60 forekomster er omtalt i rapporten. Langt de flest av forekomstene er for urene til at de tilfredsstiller dagens krav for industriell utnyttelse. Det finnes imidlertid unntak. Kalksteinsforekomsten Sandstrand (Skånland) har kvaliteter som kan være egnet til bruk som indistriråstoff. Breivoll kalksteinsforekomst ute på Rolla (Ibestad) er av en kvalitet som kan være egnet for produksjon av høyhvite fyllstoffprodukter. Usikkerheten her er i første rekke knyttet til dokumentasjon av brytbar tonnasje. Videre finnes et kalksteinsbrudd (fortiden ikke i drift) ved Karlstad (Målselv) hvor kalksteinen er av en kvalitet som kan være egnet for industriell utnyttelse. Bruk til fremstilling av brent kalk kan her være en av mulighetene. Når det gjelder forekomster av dolomitt synes mulighetene for industriell utnyttelse og være noe mer positive enn for kalksteinsforekomstene i fylket. Her kan vi trekke fram en rekke forekomster: Skøelv (Sørreisa), Potrasbukt (Balsfjord), Nakken, Breivikeidet (Tromsø) og Karlsøy (Karlsøy). Forekomstene ved Skøelv, Potrasbukt og Karlsøy har en kvalitet som burde være interessant med tanke på produksjon av høyhvite - og høyrene dolomittprodukter. Forekomsten ved Potrasbukt er så vidt interessant at den vil bli undersøkt nærmere i 2002. Brennforsøk med prøvemateriale fra forekomstene Nakken og Breivikeidet viser at kvaliteten i disse to forekomstene tilfredsstiller kravene t


Faktaarket ble generert 19.06.2026

Spørsmål eller kommentarer vedrørende faktaarket kan mailes til:
ressursdatabaser@ngu.no
Copyright © 2026 Norges geologiske undersøkelse